
Латинка Васиљковић присуствовала конференцији- РЕЗОЛУЦИЈА 1325: ЖЕНСКО ЛИЦЕ МИРА И БЕЗБЕДНОСТИ
Конеренцијом „Резолуција 1325: женско лице мира и безбедности“ обележена је 15-та годишњица усвајања прве резолуције Савета безбедности Уједињених нација која се бави улогом жена у решавању сукоба и изградњом мира. Конференцију у Сомбору, 5. јуна 2015. године, организовали су: Скупштина АП Војводине, Скупштина града Сомбора, парламентарна мрежа жена Скупштине АП Војводине и женска одборничка мрежа Скупштине града Сомбора.
Обраћајући се организаторима и учесницима конференције, градоначелник Сомбора Саша Тодоровић је рекао да „је овакав начин сарадње потребно неговати и развијати“.
- Очигледно је да се улога жена у српском друштву мења и то прихватамо са радошћу и одушевљењем. Пре неколико година у овој сали је донета Резолуција која је промовисала равноправност полова и тада нисам разумео негодовање појединих одборника. Мислим да сте пронашле праву меру да не претерате у борби за равноправност полова, него једноставно да се дамски, женски својствено наметнете, и покажете да сте заиста у сваком послу, на сваком задатку, не само равноправне, већ много способније од мушкараца. Србија је традиционалистички оријентисана земља и на нама је да вам пружимо подршкуgradon за све што радите и то не само речима, већ својим делима и ауторитетом. Ви, жене, нисте наша конкуренција, ви сте нешто што нас надопуњује и даје додатну снагу. Не треба само да задовољимо формално правну заступљеност жена од 30 одсто, већ да отворимо своја срца, своје умове, институције за способне жене српског друштва – казао је градоначелник Тодоровић и изразио задовољство због тога што се конференција одржава у Сомбору истичући да се „нада да ће конференција много значити за Сомбор, Војводину и Србију.“
Тамара Савовић, потпредседница Комисије за равноправност полова и координаторка женске одборничке мреже Скупштине града Сомбора, је навела да је Сомбор први град у Војводини где се организује конференција која се бави улогом жена у решавању сукоба у стању рата и мира, али и последицама које су сукоби оставили на живот жена.
- Један од циљева конференције јесте да се јавност, грађани и грађанке, упозна са значајем Резолуције Савета безбедности и да улога жена у сектору безбедности постане значајнија и уочљивија. Потребно је више пажње посветити родној равноправности као и предрасудама о улози жена у сектору безбедности. У Србији се ради на повећању броја жена у сектору безбедности, у полицији и војсци, и због тога је важно умрежавање институција које се баве овом проблематиком. Спровођење Резолуције 1325 је нашло своје место и у Националном акционом плану, према којем је улога локалне самоуправе важна јер је то ниво најприближнији грађанкама и грађанима и потребно је да они који припадају најрањивијим
социјалним групама буду информисани о значају Резолуције – навела је Тамара Савовић.
Стојанка Лекић, председница Одбора за равноправност полова и координаторка Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине је истакла да је Сомбор, ако не први, тада увек међу првим градовима у којима се говори о равноправности полова.
- У Сомбору се пуно пажње посвећује равноправности, не само жена, већ уопште – казала је Стојанка Лекић
У панел расправама учествовали су и: Маја Седларевић, чланица Одбора за безбедност Скупштине АП Војводине и чланица Савета за безбедност АП Војводине, Даница Тодоров, заменица омбудсмана АП Војводине, прим. др Владо Бабић, народни посланик, Васа Релић, председник Одбора за безбедност Скупштине града Сомбора, Босиљка Остовић Павићевић, официрка Одељења полиције и Силвија Крањц, директорка Центра за социјални рад у Сомбору.
Конференцију је пратила и начелница Западнобачког управног округа Латинка Васиљковић, те чланице Комисија за равноправност полова и ЖОМ-а из Апатина, Куле и Оџака.