ВУЧИЋ: СРБИЈА ЈЕ СТУБ СТАБИЛНОСТИ У РЕГИОНУ
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ - Србија је стуб стабилности у региону и зато није реаговала на провокације, што је доказ наше снаге, а не слабости, истакао је српски премијер Александар Вучић у разговору са генералним секретаром УН Бан Ки Муном, са којим се састао данас поподне у Њујорку, пред почетак седнице Савета безбедности о Косову.
Председник Владе Србије позвао је генералног секретара УН да посети Србију.
Влада Србије је, како је подвукао премијер Вучић, усвојила важне законе, спровела реформе, фискалну консолидацију и постигла аранжман из предострожности са ММФ-ом, што указује на то да је наша земља на добром путу и да нам не треба било каква дестабилизација Западног Балкана.
Он је истакао да ће се Србија, иако Београд и Приштина имају различит став по питању независности Косова, борити за живот људи на Косову, њихову будућност и наставити разговоре са Приштином под окриљем Европске уније.
На почетку састанка, Бан Ки Мун је истакао да су УН увек спремне да сарађују са Владом Републике Србије и земљама у региону.
„Односи Београда и Приштине су веома важни и надамо се да ће дијалог на највишем нивоу бити настављен по формирању Владе у Приштини“, истакао је Бан.
Он је нагласио да је председавање Србије ОЕБС-у од великог значаја, јер ће то омогућити ближу сарадњу са УН на промоцији мира и стабилности.
Такође је поздравио одлуку Србије да повећа број учесника у мировним мисијама под окриљем УН широм света.
Премијер Вучић је, с тим у вези, нагласио да се Србија залаже за повећање броја учесника у мировним мисијама УН, јер жели да помогне увођењу мира широм света. Вучић се, такође, захвалио УН на помоћи упућеној након поплава које су задесиле Србију.
Касније вечерас премијер Вучић говориће на седници Савета безбедности Уједињених нација, на којој ће бити представљен тромесечни извештај генералног секретара УН-а о раду УНМИК-а за период од 16. јула до 15. октобра.
Бан је у извештају изразио забринутост због политичког застоја у Приштини и позвао косовске лидере да појачају напоре ради проналажења решења и да што пре наставе дијалог с Београдом.
Генерални секретар УН честитао је властима у Београду и Приштини на напретку ка европској будућности и охрабрио што скорији наставак дијалога на високом нивоу, под окриљем ЕУ.
Европска комисија, како је приметио, у октобарском Извештају о напретку Србије навела је да је напредак у нормализацији односа од кључног значаја за европски пут обеју страна.
Генерални секретар УН је истакао да су технички разговори настављени и да је остварен одређени напредак у области интегрисаног управљања прелазима, телекомуникацијама и енергетици и слободи кретања.